Czym jest Urbex ?Czym jest Urban Exploration ?

„Urban Exploration” w skrócie Urbex jest to zwiedzanie miejsc opuszczonych, niewidocznych bądź uznawanych powszechnie za niedostępne. Celem eksploracji mogą być np. Opuszczone fabryki, dworce, katakumby, pałace itd.

Kim są eksploratorzy?

Motywacji do uprawiania Urbexu jest kilka. Pierwszym typem będą fotografowie, którzy szukają inspiracji i dobrego miejsca na sesje  w zapomnianych przez świat obiektach, drugi typ to miłośnicy historii, których fascynują przeszłe zdarzenia tych miejsc. Ostatnim typem są chyba ludzie poszukujący przygód, ktoś kto nie chce siedzieć w domu na kanapie a poszukuje wrażeń jakich eksploracja miejska potrafi dostarczyć.

Zasady Eksploracji:

Każdego eksploratora obowiązuję zasada “ take only pictures, leave only footsteps” oznacza to, że po wejściu do obiektu jedyną rzeczą jaką zabieramy są jedynie zdjęcia, nie zabieramy  znalezionych przedmiotów aby miejsce było ciągle „ żywe” dla innych eksploratorów dajmy innym szanse na zobaczenie czegoś wyjątkowego. Nie odbierajmy innym radości ! :). W miejscach urbexu zostawiamy porządek a właściwie pozstawiamy miejsce w takim stanie w jakim je zastaliśmy pozostawiamy jedynie odcisk własnego buta ! .

Wyposażenie każdego eksploratora:

Jeśli chcesz już zająć się Urbexem powinieneś wiedzieć, że będziesz potrzebować niezbędnych rzeczy takich jak aparat aby uwiecznić swoje wyprawy np. w telefonie jest to rozwiązanie na początek tańsze i wygodniejsze od lustrzanki.  Jednak gdy już poczujesz „to coś” zakup lustrzanki jest jak najbardziej ok. :) . Kolejną rzeczą niezbedną będzie oświetlenie gdy znajdziesz się w pomieszczeniu spowitym ciemnością bez jakiegokolwiek źródła światła może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Zakup latarki jest bardzo ważnym elementem eksploracji miejskiej, a właściwie przygotowania się do niej. Przy każdym wypadzie należy również pamiętać o zabraniu dodatkowego źródła zasilania naszego oświetlenia np.( baterie). Według mnie ostatnią rzeczą, jaka potrzebna ci będzie aby rozpocząć swoją przygodę z Urbexem będą rękawiczki , które ochronią twoją skórę przed niebezpiecznymi substancjami bądź otarciami, osobiście używam rękawiczek budowlanych tzw. „Wampirek”.
Oczywiście wszystkie z wymienionych rzeczy są ważne jednak najważniejszą z nich jest ZDROWY ROZSĄDEK !.

Zagrożenia na Urbexie:

Podczas wypadów należy pamiętać o niebezpieczeństwach, które mogą nam zagrażać od zawalających się sufitów, zwisające kable, dzikie zwierzęta do ludzi , którzy mogą uważać eksplorowane przez nas miejsce za „swoje”  (bezdomni,narkomani). Musimy również pamiętać, że wejście do takich miejsc może się wiązać ze złamaniem prawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz